Gerd Nordenskjöld, "Pons"
Signerad Gerd N och daterad -56. Duk 24 x 33 cm.
God kondition. Ytsmuts.
Inköpt direkt från konstnären.
Sturegalleriet, Stockholm, "Gerd Nordenskjöld - målningar och gouacher", 19-31 januari, 1957, kat. nr 21.
Göteborgs Konstförening, Konsthallen Götaplatsen, Decemberutställning 4-22 december, 1957, kat. nr 167.