Gerd Nordenskjöld, "Kraftsamling"
Signerad med monogram och daterad -58. Duk 100 x 60 cm.
God kondition. Mindre ytsmuts.
Inköpt direkt från konstnären.
Lorensbergs Konstsalong, Göteborg, "Gerd Nordenskjöld", 17 oktober - 1 november 1959, kat. nr 43.