Invändigt förgylld. Driven och ciselerad dekor med lantligt motiv med hästar, jordbrukare och ko. Pipen dekoreras av fåglar i flykt, under pipen en ograverad kartush. Höjd 24,5 cm, längd 21 cm. Vikt 1042 g.
Locket med lagning: på insidan senare vingmutter, på ovansidan senare plakett stämplad HH, Henry Holland (aktiv i London 1840-59). En smärre bristning i foten. Åldersrelaterat slitage.