Ole Wanscher, satsbord, 3 delar, A.J Iwersen, Köpenhamn, Danmark, 1900-talets mitt.
Teak. Det minsta bordet är etikettmärkt. Höjd 52-55, bredd 49-60, djup 35-40 cm.
Ställvis några märken och repor.
Grete Jalk, "Dansk Møbelkunst gennem 40 aar", band 3, 1947-1956, Teknologisk Instituts Forlag, Danmark 1987, se modellen avbildad och utställd i A J Iversens monter 1952, s. 214-215.
Modellen formgiven år 1952.