Josef Frank med vänner – Winter Edition F534

Vinterns temaauktion Josef Frank med vänner firar Firma Svenskt Tenns 100-årsjubileum och är återigen välfylld med flera av Josef Franks populära designklassiker. Här finner du bland annat praktskåpet, modell B2135, som formgavs av Frank omkring 1950. Bakom de rotfanerade dörrarna döljer sig hyllor, och de utdragbara skivorna kommer väl till pass för sitt ursprungliga ändamål – att behändigt kunna blanda drinkar.

Kombinationen av funktion och estetik var central i Svenskt Tenns grundare Estrid Ericsons designfilosofi, särskilt i belysningen, där flera ljuskällor skulle skapa harmoni i rummet. Auktionen erbjuder, förutom möbler, många av Svenskt Tenns populära lampor formgivna av Josef Frank, men också textilier och tennföremål.

Estrid Ericson (1894–1981) inledde sitt framgångsrika samarbete med Josef Frank (1885–1967) på 1930-talet. Den första stora utställningen med Franks föremål för Svenskt Tenn hölls 1934 på Liljevalchs konsthall, där bland annat Liljevalchssoffan visades. Josef Frank kom att skapa många klassiker som har lyft både privata hem och offentliga institutioner, och hans möbler har blivit ikoniska delar av svensk designhistoria.

Välkommen att utforska och bjuda på dessa tidlösa designklassiker!

”White Glove” för jubileumsavdelningen 100 år med Svenskt Tenn på höstens liveauktion Modern Art & Design – Hög efterfrågan på föremål från Svenskt Tenn. Läs mer här ›