Temuggar med fat, silver, Pest, Österrike, omkring år 1900.
Dekorativ lagerstavsbård, uppsvängt öra. Diameter på faten 14,5 cm. Diameter på silvermuggen ca. 9 cm. Total vikt på silvret 1870 gram.
Senare proslinskoppar stämplade Slovakia medföljer.
Ställvis vissa repor och märken.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.