Ämbetsmannainsignia, buzi, broderi på siden, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
För civiltjänsteman. Trana flygande mot solen ovan böljande vågor. Broderad med metalltråd samt silkestråd, solen broderad med korallröda pärlor. 28 x 30 cm. Ram 39 x 40,5 cm.
Lösa trådar. Slitage. Ej examinerad ur ram.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.