Tekanna, tekopp på fat samt mjölkkanna, porslin, signerade, Japan, 1900-tal.
Dekorerade med gul glasyr samt underglasyrblå drakar. Signerade, möjligen Makuzu Kozan. Tekannans höjd 13,5, mjölkkannan 11, tekopp 5,2 cm. Fatets diameter 13,5 cm.
Slitage. Tekannan med sprickor.
Proveniens
Köpt November 1998 på Christies South Kensington.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.