Bukowskis presenterar Helsinki Winter Sale – auktionen med det bästa av det bästa inom konst, antika möbler, konsthantverk, silver, smycken och klockor. Auktionen bjuder på enastående konst som sträcker sig över olika tidsperioder och genrer. Allt från klassisk till modernt, och samtida. Bland höjdpunkterna finns verk av Finlands mest framstående konstnärer, som Helene Schjerfbeck, Eero Järnefelt, Tove Jansson och Akseli Gallen-Kallela. Auktionen innehåller även en sällsynt samling grafik av eftertraktade internationella toppkonstnärer.
Helene Schjerfbecks flera verk illustrerar hennes konstnärliga utveckling. Bland höjdpunkterna finns Mansporträtt (1881) och Brusten Sträng (1927) – en modern tolkning av hennes målning från 1892 med samma tema. Auktionen presenterar även en extraordinär samling silver som sträcker sig från 1500-talet till sent 1900-tal, och ett magnifikt bufféskåp av Eliel Saarinen från cirka år 1900. Skåpet, som tillhört den finska ministern Evert Skogström, visar på Saarinens tidlösa design.
Auktion: 20 November – 4 december, online
Öppettider: Måndag–Tisdag 13–17, Onsdag 13–18, Torsdag–Fredag 13–17
Address: Mastokatu 4–6, Helsingfors