Övredelen sengustaviansk, i Mahogny, med pardörrar och bakomliggande fackinredning. Beslag och lister i mässing. Underdel 1800-talets senare del, i björk, med utdragbara lådor. Höjd 168 cm, längd 125 cm, djup på nedredel 55 cm, djup på övredel 39 cm. Nyckel finns.
Sprickor, smärre skador, renoveringar, märken, repor, kompletterad.