Mahognyfanerat skrivbord med uppsats. Dubbelsidig, sargen med fem lådor. Uppsats med uppfällbar skiva och bakomliggande lådor och fack. Läderbeklädd bordsskiva med präglade och förgyllda detaljer. Längd 147, bredd 81, höjd 76-118 cm. Nyckel finns till uppsatsskåpet.
Fanerlagningar. Renoverad. Nycklar saknas till lådorna.