Fan Kuan, Bergslandskap.
Målning, färg och tusch på siden. Lagd på pannå. Troligen Qingdynastin. Med två sigill i rött, kallgrafi och senare inskritioner av Wen Peng (1498-1573) och Song Ke (1327-1387). Motivets mått 35.5x76 cm. Mått med ram 47x93 cm.
Slitage, skador.
Property of a private Swedish Collector.