Tekanna med skulpterat handtag och ristad dekor i relief med motiv av kalligrafi och fågel på gren, sigill i botten samt i locket. Tekannans höjd 8, längd 15 cm.
Koppar dekorerade med ge-glasyr invändigt. Koppar och fat med sigill undertill. Kopparnas höjd 3 cm. Fatens diameter 10,5 cm.
Slitage. En kopp med nagg. Tekannans lock med nagg invändigt.