Chinese Works of Art F485

Sommarens temaauktion ’Chinese Works of Art’ innehåller föremål från skandinaviska samlare.
Den kurerade samlingen omfattar ett brett utbud av asiatisk konst, från keramik, porslin, nefrit och målningar till möbler. Utforska ett urval dekorativa föremål som visar bredden av asiatiskt konsthantverk och dess långa och fascinerande historia.

162 föremål
Figurin, porslin, Kina, 1900-tal.
20 tim 7m
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal.
19 tim 55m
Vas, porslin, Kina, 1900-tal.
400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Sänggavel, Kina, 1800-/1900-tal.
20 tim 19m
2 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Fat, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
20 tim 11m
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vas, glaserat stengods, Song/Yuan.
20 tim 23m
1 200 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Rökelsekar, brons, sen Qingdynasti/1900-tal.
20 tim 25m
1 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Fat, porslin, Kina, 1900-talets början.
20 tim 35m
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Kruka / bojan, porslin, Kina, 1600-tal.
20 tim 22m
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Dockor, ett par, Kina, tidigt 1900-tal.
20 tim 44m
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skålfat, 3 st, porslin, Kina, 1800-tal.
20 tim 49m
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Satsbord 3 st, Kina, tidigt 1900-tal.
21 tim 7m
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?