Chinese Works of Art F485

Sommarens temaauktion ’Chinese Works of Art’ innehåller föremål från skandinaviska samlare.
Den kurerade samlingen omfattar ett brett utbud av asiatisk konst, från keramik, porslin, nefrit och målningar till möbler. Utforska ett urval dekorativa föremål som visar bredden av asiatiskt konsthantverk och dess långa och fascinerande historia.

162 föremål
Skålfat, porslin, Kina, Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skålfat, porslin, Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
8 020 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skåp, Kina, tidigt 1900-tal.
Skåp, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Slängkappa till uniform, Sverige omkring 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Spetsdukar, 17 stycken, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stekfat, Qianlong (1736-95), Kina.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
300 EUR
Stekfat, porslin, Kina, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris
160 EUR
Utropspris
200 EUR
Sänggavel, Kina, 1800-/1900-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Tallrik, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
1 966 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Tallrikar, 2 st, porslin, Kina, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Tallrikar, ett par, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Tallrikar, tre stycken, porslin, Kina, Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Teburk, Kina 1800-tal porslin.
Utropspris
8 000 SEK
Teburk, porslin, Kina, Qingdynastin, 1740-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vas med lock, grön sten. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
30 EUR
Utropspris
150 EUR
Vas och bojan, Kina, 1900-talets början.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vas porslin, Kina 1900-tal.
Vas porslin, Kina 1900-tal.
Klubbat pris
3 220 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-tal.
Vas, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Vas, porslin, Kina, 1900-talets senare del.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vas, porslin, Kina, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Vas, porslin, Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Vas, porslin, Kina, qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vas, porslin, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
752 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 212 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Väggvas, porslin, Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
4 823 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Ytterfoder, porslin, Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?