Levin, 12-strängad akustisk gitarr, "LTS 5", Sverige 1966.
Serienummer 467978, kropp i gran och lönn, skruvad hals i mahogany, greppbräda i rosewood med pärlemorinläggningar, stämskruvar i nickel och vit plast, längd 104 cm, bred 40,5 cm, höjd 12,5 cm.
Repor, nagg, 5 cm spricka på gitarrens undersida, lackskador, case medföljer ej.
Enligt uppvisat kvitto är gitarren inköpt 1995 i Stockholm av privatperson. Gitarren har inte blivit spelad på ca 30 år.