Fanérad med alm, almrot, alrot och masurbjörk. Beslag av mässing. Uppsats med sju lådor. Under bordsskivan två lådor i sargen. Sex lådor fördelade i två hurtsar på var sida om skåpfack. På kulfötter. Bredd 120, djup 57, höjd 95 cm. Nyckel finns.
Blekt. Torrsprickor. Ställvis slitage. Vissa fanérskador och fanérlagningar. Krakelerad lackering. Kompletterad med bl.a. senare kulfötter.