Robert Wilhelm Ekman, tillskriven, efter Alexander Lauréus, "Judisk rabbin läsande bibeln för sin familj".
Osignerad. Olja på duk 45 x 52 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ställvis krackelerad. Mindre skador.
Gammalt och nytt, Galerie Hörhammer 14.3.-29.3.1987.
Intyg av Gösta Stenman och Torsten Stjernschantz a tergo.