Så kallad badkarssoffa. Målad med bronserade detaljer. Svängd rygg med skuren detalj, runda räfflade ben. Stoppad sits. Längd 192 cm, sitthöjd ca 40 cm, höjd 94 cm.
Renoverad. Senare målning. Senare klädsel. Torrsprickor. Slitage. Lagningar. Fläckar.