Vit marmor, förgylld och patinerad brons. Dubbla bladhölstrade ljusarmar uppburna av egyptiserande karyatid, på kannelerat postament och kvadratisk fotplatta. Höjd 48,5 cm.
Ljusarmar med lödda lagningar. Ett postament med borrhål. Marmor med smärre nagg. Renoverade.