Timo Sarpaneva, konstglas, signerad Timo Sarpaneva Iittala 2/1982.
Munblåst klart glas. Höjd 54 cm.
Helhetsintrycket är gott.
Timo Sarpanevas samling.
Under hela sin konstnärliga karriär var Sarpaneva en djärv experimentator och en idésökande person. Han testade olika material, gjutningsteknik och sina medarbetare. Han var intresserad av hur långt man kunde gå när man försökte sig på det "omöjliga". Hans experiment resulterade i fina, unika verk som aldrig var avsedda att dupliceras.
Det här anonyma konstglaset från 1982 är ett bra exempel. Det tunga, munblåsta konstverket kräver inte bara fysisk styrka av glasblåsaren, utan även total kontroll över materialet. Det massiva skiktade glaset blåses fritt mellan heta järnstänger. Detta skapar de levande visuella intryck som är typiska för Sarpanevas konstglasproduktion.
Marjatta Sarpaneva
Två dokumentärer, "Sarpaneva ja muodon taju" och "Sarpaneva Sarpanevasta" finns tillgängliga på YLE Arena.
Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.
Läs mer