Karin Björquist, servis, 42 delar, "Nobel", Rörstrand.
Vit glasyr med guldkant, bräm med delvis färgad dekor.
6 djupa tallrikar, diameter 21,5 cm.
6 sidotallrikar, längd 22,5 cm.
6 skålar, diameter 16 cm.
6 mattallrikar med gult bräm, diameter 25,5 cm.
12 förrättstallrikar, varav sex med blått bräm och sex med grönt bräm, diameter 22 cm.
6 kuverttallrikar, diameter 31 cm.
Smärre ytslitage. Vissa delar med märken, smärre dekorbortfall. Ett par mattallrikar med mindre fotringsnagg.