Fanerat med mahognyfaner och rotmahogny. Etikettmärkt "C. Almberg, Snickare i Stockholm, Clara Westra Kyrkogatan No 21". Överdel med skuret krön. Glasade dörrar med bakomliggande hyllplan. Underdel med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Bredd 116 cm, djup 47 cm, totalhöjd 232 cm. En nyckel finns.
Totalhöjd 232 cm, bredd 115 cm, djup 46 cm. Nyckel finns.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor.