Korgmönstrat cigarrskrin med trompe-l'oeil-dekor, lock på gångjärn med fransad duk, två förgyllda spiralband löper runtom skrinet, insidan och bottnen förgyllda. Fyra kulfötter.
Längd 17 cm, bredd ca 11 cm, höjd ca 8,7 cm. Vikt 545 g.
Stämplad i botten, på lockets in- och yttersida samt i framkanten. Kontrollmästarstämpel Alexander Smirnov, Moskva 1893, silverstämpel 84.
Utsidans förgyllning sliten. En smärre och en obetydlig buckla i nedre hörnen. En bakre fot aningen intryckt.