In Search of the New – Late 19th Century Art in Sweden F381

Under det sena 1800-talet skedde fundamentala förändringar i den västerländska konsten. I och med friluftsmåleriet intåg i Frankrike på 1860-talet blev den västerländska konsten allt mindre akademisk och allt mer fri. I flera länder växte konströrelser fram som aktivt försökte reformera och förnya konsten. I Sverige hade vi de så kallade ’opponenterna’ som drevs av nyfikenhet och sökande efter den moderna och fria konsten. Det var det sena 1800-talets konstnärers sökande efter det nya som senare skulle bana vägen för modernismen. I denna temaauktion lyfter vi fram dessa viktiga konstnärer och den lyskraft och vitalitet som deras konst uttrycker.

24 föremål
Hugo Birger. Flamencoparet.
Hugo Birger. Flamencoparet.

Utropspris
8 000 SEK
Helmer Osslund, Vårfors.
Helmer Osslund, Vårfors.

Utropspris
25 000 SEK