Underglasyrblå dekor av blommande pioner och tall. Bestående av:
Terrin med lock, diameter 23 cm (locket med nagg).
Skålfat, 25 cm (lagat).
2 fat, 37,5 cm (nagg).
6 tallrikar, 22,5 cm (fyra med spricka, nagg).
Något slitage. Nagg. Lagningar. Glasyrmistor. Sprickor.