Underglasyrblå dekor. Urnorna med motiv av fäglar i blommande trädgård, höjd 27 cm. Fatet med motiv av blommande träd, diameter 27,5 cm. Såssniporna med olika underglasyrblå dekorer, längd 20 cm.
Nagg. Glasyrmistor. Bränningssprickor. Fatet med sprickor. En vas med sprickor. Något slitage. en såssnipa med lagningar.