Beställningsarbete för Enso-Gutzeits huvudkontor. Lackad ek. Längd 150 cm. Bredd 32 cm, total bredd 36 cm. Höjd ca 7 cm.
Ställvis omfattande slitage. Skador. Torrsprickor. Fläckar.
Stora Ensos (Enso-Gutzeit) tidigare huvudkontor på Skatudden i Helsingfors.