Victor Forssell, olja på pannå, signerad.
Ryttare på Djurgården, Stockholm. 23 x 14,5 cm.
Obetydliga skrapmärken. Litet färgbortfall.
Professor Anton Blanck (1881-1951), Uppsala.
Privat samling.
Konstakademien, Stockholm, "Minnesutställning över Ivar Nyberg, Emerik Stenberg, Alfred Bergström, Victor Forssell", mars 1932, med titel "Djurgårdslandskap med ryttare", upptagen som tillhörande Professor Anton Blanck, Uppsala.