Kanna med lock, biskviporslin. Qingdynastin, 1800-tal med Kangxis märke.
Vasformad mittstam med drakhänkel, dekor i famille noire färger, centralt motiv med en scholar och två män å ena sidan, den andra sidan med Sholaou och en elgeantd am med fas. Höjd 26 cm.
Slitage.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.