Snarlika, liten skillnad i storlek. Invändigt förgyllda. Den ena stämplad C.B, kejserlig hovleverantör Carl Boianowski. Den andra utan mästarstämpel, sannolikt importvara. Båda bär stämpel 84 och kontrollstämpel av Aleksander Jashikov (1795-1825) samt Sankt Petersburgs stadsstämpel.
Bredd 11,4 och 12,4 cm, höjd 8,5 cm. Vikt 169 g.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.