Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, Taito 1900-talets mitt.

Beställningsarbete. För 6 ljuspunkter. Mässingsstomme, opalglaskupa med underliggande reflektor i mässing. Total höjd 136 cm. Diameter 30 cm.

Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Proveniens

Turun Kristillinen Työväenyhdistys ry.
(fri översättning; Christian Workers' Association)

Formgivare

Klubbat pris
3 200
33 408
3 620
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
Budhistorik (3 bud)
5 apr 2020 15:39
3 200 EUR
26 mar 2020 23:41
3 100 EUR
21 mar 2020 10:52
3 000 EUR

Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13