Kan inte nå servern

Helsinki Spring Sale F196

Auktion: 17 april - 5 maj, online.
Visning: 26 april -3 maj på Mastgatan 4-6 i Helsingfors. Vardagar kl. 10 - 18, lö-sö kl. 11-16.
Undantag i öppettider: 30.04 kl. 10 - 15, 01.05 stängt.
Läs mer om auktionen här >

 
253 föremål
HEIKKI MARILA, "FLOWERS XXVI".
HEIKKI MARILA, "FLOWERS XXVI".
Klubbat pris 
18 900 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
HUGO SIMBERG,"KAPPLÖPNING PÅ ISEN.".
HUGO SIMBERG,"KAPPLÖPNING PÅ ISEN.".
Klubbat pris 
2 800 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TERO LAAKSONEN, "NATTFÅGEL".
TERO LAAKSONEN, "NATTFÅGEL".
Klubbat pris 
1 050 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal. Ca 346x250 cm.
HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal. Ca 346x250 cm.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
ANITA SNELLMAN, VID BORDET.
ANITA SNELLMAN, VID BORDET.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
HANNA FROSTERUS-SEGERSTRÅLE, "EN LITEN PATIENT".
HANNA FROSTERUS-SEGERSTRÅLE, "EN LITEN PATIENT".
Klubbat pris 
60 400 EUR
Utropspris
40 000 - 45 000 EUR
UNTO PUSA, "DESIRÉE".
UNTO PUSA, "DESIRÉE".
Klubbat pris 
6 500 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, FLICKA SOM RENSAR NÄT.
ELIN DANIELSON-GAMBOGI, FLICKA SOM RENSAR NÄT.
Klubbat pris 
5 300 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
KARI HUHTAMO, RELIEF.
KARI HUHTAMO, RELIEF.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
TOLV BÄGARE, silver, Morosov S:t Peterburg 1894.
TOLV BÄGARE, silver, Morosov S:t Peterburg 1894.
Klubbat pris 
1 000 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
SKÅL MED HÄNKLAR, silver Gratchev S:t Petersburg 1908-17.
SKÅL MED HÄNKLAR, silver Gratchev S:t Petersburg 1908-17.
Klubbat pris 
3 110 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
LJUSSTAKAR ETT PAR, silver, Anders Christian Levon, Åbo 1799.
LJUSSTAKAR ETT PAR, silver, Anders Christian Levon, Åbo 1799.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
SOPPSLEV, silver, Fabergé, Moskva 1908-17.
SOPPSLEV, silver, Fabergé, Moskva 1908-17.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
POKAL, silver, Arvid Floberg, Stockholm 1771.
POKAL, silver, Arvid Floberg, Stockholm 1771.
Klubbat pris 
835 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
AARNO KARIMO, gouache, signerad.
AARNO KARIMO, gouache, signerad.
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1964.
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1964.
Klubbat pris 
3 450 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
KAFFEKANNA, silver. Carl Johan Westrell, Lovisa 1784.
KAFFEKANNA, silver. Carl Johan Westrell, Lovisa 1784.
Klubbat pris 
4 600 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP".
ANNE TOMPURI, "LANDSKAP".
Klubbat pris 
1 150 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
BIRGER KAIPIAINEN,  dekorationsfat, signerad Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, dekorationsfat, signerad Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
18 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LOKATTER.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LOKATTER.
Klubbat pris 
90 200 EUR
Utropspris
80 000 - 100 000 EUR
ARMBAND, gammaslipade diamanter, 18K guld. Stockholm 1916.
ARMBAND, gammaslipade diamanter, 18K guld. Stockholm 1916.
Klubbat pris 
3 200 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
AHTI LAVONEN, SILVERTEMA.
Klubbat pris 
27 200 EUR
Utropspris
15 000 - 20 000 EUR
KARI JUVA, MUSIKANT.
KARI JUVA, MUSIKANT.
Klubbat pris 
2 702 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RING, gammalslipade diamanter, emalj, 18K guld. England, ca 1860-tal.
RING, gammalslipade diamanter, emalj, 18K guld. England, ca 1860-tal.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
SIGURD WETTENHOVI-ASPA, PORTRÄTT AV SIBELUS.
SIGURD WETTENHOVI-ASPA, PORTRÄTT AV SIBELUS.
Klubbat pris 
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, teckning, signerad och daterad november 1872.
ILJA JEFIMOVITJ REPIN, teckning, signerad och daterad november 1872.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
ARMBAND, emalj, pärlor, 18K guld, sent 1800-tal.
ARMBAND, emalj, pärlor, 18K guld, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
ROY LICHTENSTEIN, "STILL LIFE WITH LOBSTER".
ROY LICHTENSTEIN, "STILL LIFE WITH LOBSTER".
Klubbat pris 
5 900 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÄRGÅRDS SEGLATS.
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÄRGÅRDS SEGLATS.
Klubbat pris 
6 101 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LANDSKAP.
REIDAR SÄRESTÖNIEMI, LANDSKAP.
Klubbat pris 
41 200 EUR
Utropspris
40 000 - 50 000 EUR
ALBERT NIKOLAEVICH BENOIS, akvarell, signerad och daterad 1921.
ALBERT NIKOLAEVICH BENOIS, akvarell, signerad och daterad 1921.
Klubbat pris 
12 200 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TOINI NYSTRÖM, rya, Finska handarbetets vänner, 1930-tal. Ca 190 x 140 cm.
TOINI NYSTRÖM, rya, Finska handarbetets vänner, 1930-tal. Ca 190 x 140 cm.
Klubbat pris 
1 450 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1967.
TAPIO WIRKKALA, skål, (916) silver, Kultakeskus, Tavastehus 1967.
Klubbat pris 
6 400 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, keramik, signerat Kaipiainen Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, keramik, signerat Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris 
1 750 EUR
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj,  Aulanko-modellen formgiven 1939.
MÄRTA BLOMSTEDT, fåtölj, Aulanko-modellen formgiven 1939.
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
NIKOLAY EFIMOVICH RACHKOV, FLICKA I BLÅ ROSETT.
NIKOLAY EFIMOVICH RACHKOV, FLICKA I BLÅ ROSETT.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
MAURI ALMARI, golvlampa, Sievä/Idman 1900-talets mitt.
MAURI ALMARI, golvlampa, Sievä/Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
2 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
RAFAEL WARDI, VID BORDET.
RAFAEL WARDI, VID BORDET.
Klubbat pris 
6 400 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
COLLIER, 18K guld, korall. Italien.
COLLIER, 18K guld, korall. Italien.
Klubbat pris 
1 951 EUR
Utropspris
1 600 - 1 800 EUR
CARTIER ETUI, guld, svart emalj. Cartier.
CARTIER ETUI, guld, svart emalj. Cartier.
Klubbat pris 
4 200 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
BIRGER KAIPIAINEN, FAT, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
CARTIER ETUI, 18K guld i tre färger, cabochonslipade safirer.
CARTIER ETUI, 18K guld i tre färger, cabochonslipade safirer.
Klubbat pris 
7 550 EUR
Utropspris
5 000 - 5 500 EUR
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Remmi", Avarte 1970-talets slut.
YRJÖ KUKKAPURO, fåtöljer, ett par "Remmi", Avarte 1970-talets slut.
Klubbat pris 
1 650 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
JULIUS VON KLEVER/HANS KRETS, VINTER VY.
JULIUS VON KLEVER/HANS KRETS, VINTER VY.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
ALBERT EDELFELT, akvarell, signerad.
ALBERT EDELFELT, akvarell, signerad.
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 EUR
ETUI, 18K guld, svart emalj. Marchak, Frankrike 1930-tal.
ETUI, 18K guld, svart emalj. Marchak, Frankrike 1930-tal.
Klubbat pris 
5 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
LARS-GUNNAR NORDSTRÖM, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
25 200 EUR
Utropspris
11 000 - 15 000 EUR
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
GIO PONTI, soffa, tillverkad av Asko 1957-1959.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
GIO PONTI, fåtöljer, ett par, för Asko 1957-1959.
Klubbat pris 
4 900 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
FENNIA VAS, keramik, Arabia 1917 - 1927.
FENNIA VAS, keramik, Arabia 1917 - 1927.
Klubbat pris 
1 800 EUR
Utropspris
700 - 900 EUR
LASSE OLLINKARI, fåtöljer, ett par, 1948.
LASSE OLLINKARI, fåtöljer, ett par, 1948.
Klubbat pris 
3 000 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, modell A335B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA, modell A335B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, skulptur, stengods, stämpelsignering KS.
KYLLIKKI SALMENHAARA, skulptur, stengods, stämpelsignering KS.
Klubbat pris 
2 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
AKSELI GALLEN-KALLELA, olja på duk, signerad och daterad Paris 1885.
AKSELI GALLEN-KALLELA, olja på duk, signerad och daterad Paris 1885.
Klubbat pris 
21 950 EUR
Utropspris
20 000 - 25 000 EUR
IKON, Ryssland 1800-talets mitt.
IKON, Ryssland 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
1 250 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
RAIMO UTRIAINEN, KOMPOSITION.
RAIMO UTRIAINEN, KOMPOSITION.
Klubbat pris 
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 500 EUR
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN MED PIPA".
MIKKO LAASIO, "STILLEBEN MED PIPA".
Klubbat pris 
2 900 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
UNTO PUSA, "EN SANN HISTORIA".
UNTO PUSA, "EN SANN HISTORIA".
Klubbat pris 
1 950 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÖRDEMOTIV.
HJALMAR MUNSTERHJELM, SKÖRDEMOTIV.
Klubbat pris 
6 000 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
VLADIMIR KOPTEFF, "CONSTRUKTION 50".
VLADIMIR KOPTEFF, "CONSTRUKTION 50".
Klubbat pris 
1 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 300 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
ILKKA LAMMI, "VINTERMOTIV".
ILKKA LAMMI, "VINTERMOTIV".
Klubbat pris 
20 400 EUR
Utropspris
20 000 - 30 000 EUR
ILMARI TAPIOVAARA, bordslampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
ILMARI TAPIOVAARA, bordslampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 200 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
ARMBAND, 18K guld.
ARMBAND, 18K guld.
Klubbat pris 
1 300 EUR
Utropspris
1 400 - 1 800 EUR
ALVAR AALTO, TAKLAMPA modell A331, "Bikupa",Valaistustyö.
ALVAR AALTO, TAKLAMPA modell A331, "Bikupa",Valaistustyö.
Klubbat pris 
4 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
ALVAR AALTO, taklampa, modell A622B, Valaistustyö.
Klubbat pris 
2 400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
BROSCH, fasettslipade safirer, gammalslipade diamanter, 14K vitguld.
BROSCH, fasettslipade safirer, gammalslipade diamanter, 14K vitguld.
Klubbat pris 
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 200 EUR
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

633. Fredric Westin Hans krets, "Kronprins Oskar" (Oscar I) (1799-1859).
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
42 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
34 000
 
SEK
ditt bud
32 000
 
SEK
ditt bud
30 000
 
SEK
ditt bud
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
24 000
 
SEK
ditt bud
22 000
 
SEK
ditt bud
20 000
 
SEK
ditt bud
19 000
 
SEK
ditt bud
18 000
 
SEK
ditt bud
17 000
 
SEK
ditt bud
16 000
 
SEK
ditt bud
15 000
 
SEK
ditt bud
14 000
 
SEK
ditt bud
13 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
42 000 SEK