Nr. | Föremål | Klubbat pris |
202 | Rut Bryk, VÄGGRELIEF, stengods, signerad a tergo Bryk. | 3 400 EUR |
203 | Birger Kaipiainen, fat, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia. | 2 000 EUR |
204 | Toini Muona, FAT, stengods, signeerad TM 1961, Arabia. | 650 EUR |
205 | Toini Muona, VAS, stengods, signerad TM, Arabia. | 850 EUR |
207 | Inkeri Leivo, Urna, porslin, signerad Inkeri Leivo, Arabia. | 400 EUR |
208 | Tapio Wirkkala, VAS. "TW 42", silver, Kultakeskus, Tavastehus 1957. | 400 EUR |
209 | Birger Kaipiainen, RELIEF, stengods, signerad Kaipiainen. | 3 200 EUR |
210 | Saara Hopea, VAS, "Panter", signerad S. Hopea, Nuutajärvi. Notsjö -58. | 1 600 EUR |
211 | Gerda Thesleff, VAS, stengods, signerad GT. | 1 300 EUR |
212 | Birger Kaipiainen, SKULPTUR, stengods, signerad Kaipiainen. | 4 400 EUR |
213 | Inkeri Leivo, Flaska, porslin, signerad Inkeri Leivo, Arabia. | 400 EUR |
214 | Inkeri Leivo, Urna, porslin, signerad Inkeri Leivo, Arabia. | 400 EUR |
215 | INKERI LEIVO, Pokal, porslin, signerad Inkeri Leivo, Arabia -86. | Återrop |
216 | Gerda Thesleff, SKÅL, keramik, signerad GT. | 550 EUR |
217 | Friedl Holzer-Kjellberg, Skål, risporslin, signerad Arabia -F.H.Kj- Made in Finland. | 600 EUR |
218 | MUMINMUGG, porslin, numrerad 182/400 Arabia. | 6 100 EUR |
219 | Birger Kaipiainen, FAT, keramik, signerad Kaipiainen, Arabia. | 900 EUR |
220 | Rut Bryk, VAS, stengods, "Hus", signerad Bryk. | 5 500 EUR |
221 | Pablo Picasso, Fat, ”Mains au poisson” Madoura, Vallauris Frankrike 1953. | 5 000 EUR |
222 | Kyllikki Salmenhaara, Vas, signerad KS, Arabia. | 900 EUR |
223 | Rut Bryk, Relief, stengods, signerad Bryk. | 10 500 EUR |
224 | Kati Tuominen-Niittylä, Fat, rödlera, signerad KN. | 600 EUR |
225 | Birger Kaipiainen, Dekorationsfat, stengods, signerad Kaipiainen, Arabia. | 3 800 EUR |
226 | Toini Muona, SKÅL, rödlera, signerad TM daterad 1929. | 700 EUR |
227 | Birger Kaipiainen, FAT, stengods, signerad B. Kaipiainen, Arabia. | 1 300 EUR |
228 | Rut Bryk, KANNA, stengods, signerad Bryk, Arabia. | 950 EUR |
229 | Birger Kaipiainen, FAT stengods, signerad Birger Kaipiainen 1944 Arabia. | 850 EUR |
230 | Birger Kaipiainen, KERAMIKFAT, signerat 1943, Arabia, a tergo signerat BK, Arabia Suomi. | 1 400 EUR |
231 | Toini Muona, RELIEF, stengods, signerad TM Arabia. | 1 400 EUR |
232 | Kyllikki Salmenhaara, FAT, stengods, signerad KS Arabia. | 850 EUR |
233 | Friedl Holzer-Kjellberg, Urna, stengods, signerad Arabia -F.H.Kj -49. | 1 600 EUR |
234 | Birger Kaipiainen, SKÅL, stengods, signerad Kaipiainen Arabia. | 4 400 EUR |
235 | Birger Kaipiainen, KERAMIKFAT, signerat Kaipiainen, Arabia, a tergo signerat BK, Arabia. | 1 200 EUR |
236 | Gerda Thesleff, vas, porslin, signerad GT. | 1 400 EUR |
237 | Tapio Wirkkala, Skulptur, "Beckasin" daterad 1.12 1978. | 6 500 EUR |
238 | TIMO SARPANEVA, Metall. Signerad Timo Sarpaneva -81. | Återrop |
239 | Tapio Wirkkala, Fågelskulptur, "Beckasin", silver (830) Kultakeskus 2000. | 1 800 EUR |
240 | ALVAR AALTO OCH HEIKKI HÄIVÄOJA, miniatyrskulptur, 1959. | Återrop |
241 | Josef Hoffmann, SKRIN MED LOCK, mässing, stämplad JH, Wiener Werkstätte, Made in Austria, 1920-tal. | 1 500 EUR |
242 | Tapio Wirkkala, Fågelskulptur, "Beckasin", stämplad Kultakeskus Oy Made in Finland Design: Tapio Wirkkala. | 2 700 EUR |
243 | Paavo Tynell, Skål, brons, Taito. | 400 EUR |
244 | Tapio Wirkkala, FÅGELSKULPTUR, Beckasin, stämplad Kultakeskus Oy Made in Finland Design: Tapio Wirkkala. | 1 900 EUR |
245 | Bertel Gardberg, SILVERDOSA MED STENLOCK, Kultateollisuus Oy, Åbo 1966. | 1 100 EUR |
246 | Tapio Wirkkala, Fågelskulptur, "Beckasin", stämplad Kultakeskus Oy Made in Finland Design: Tapio Wirkkala. | 2 800 EUR |
247 | TAPIO WIRKKALA, Kaffeservis, "TW 188", silver, Kultakeskus Tavastehus 1959-1967. | Återrop |
248 | Tapio Wirkkala, Serveringsbestick, modellexemplar utförda av Heikki Jänkävaara. | 600 EUR |
249 | Bertel Gardberg, BÄGARE, 4 st, sterling silver, stämplade Gardberg, Ekenäs 1975. | 1 020 EUR |
250 | Tapio Wirkkala, Skål, silver stämplad TW, Kultakeskus, Tavastehus 1978. | 350 EUR |
251 | Bertel Gardberg, Bestickuppsättning 53 delar, silver, "Birgitta", Suomen Kultasepät, Åbo 1956-1968. | 2 250 EUR |
252 | Tapio Wirkkala, FAT, sterling silver, Hopeakeskus, Tavastehus 1973. | 900 EUR |
253 | Tapio Wirkkala, BESTICKUPPSÄTTNING, 60 delar, silver (916), "Tapio", Kultakeskus, Tavastehus 1962. | 1 700 EUR |
254 | Tapio Wirkkala, Ljusstakar, 13 st, silver, Kultakeskus Tavastehus 1972-2000. | 2 600 EUR |
255 | TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt. | Återrop |
256 | Paavo Tynell, Golvlampa, modell 9628, Taito 1900-talets mitt. | 7 500 EUR |
257 | Alvar Aalto, fåtöljer, ett par, modell 34/402, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1950-tal. | 1 900 EUR |
258 | Gunnel Nyman, Bokhylla, 1940-tal. | 1 100 EUR |
259 | TAKLAMPA, Itsu, 1900-talets mitt. | 600 EUR |
260 | Arne Vodder, Sideboard, Sibast Furniture, Danmark. | 1 400 EUR |
261 | Carl Gustaf Hiort af Ornäs, SOFFGRUPP, 3 delar, "Pedro", Puunveisto Oy - Träsnideri Ab, 1900-talets mitt. | 1 300 EUR |
262 | Alfred William Finch, Fotogenlampa, Iris, Finland omkring 1900. | 1 300 EUR |
263 | Alvar Aalto, Bord "75", O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B. 1930-tal. | 2 400 EUR |
264 | Olavi Hänninen, STOLAR, ett par, "Juha", för Huonekalu Mikko Nupponen, 1950-tal. | 450 EUR |
265 | Bang & Olufsen BEOLIT 40 RADIO, Danmark 1939/40. | Återrop |
266 | Paavo Tynell, TAKLAMPA, 1900-talets mitt. | 1 500 EUR |
267 | Timo Sarpaneva, DÖRRHANDTAG, 19 par, Tillverkade av Primo Oy, Finland 1980-tal. | 800 EUR |
268 | Maija Heikinheimo, Sidobord, "Apu 604" Asko, 1930-tal. | 450 EUR |
269 | Maija Heikinheimo, Fåtölj, modell 242, Asko 1930-tal. | 500 EUR |
270 | Alvar Aalto, Taklampa, Taito 1930-talets slut. | 3 800 EUR |
271 | Carl Gustaf Hiort af Ornäs, Fåtölj, "Siesta", Hiort Tuote Puunveisto, 1940-talets mitt. | 1 600 EUR |
272 | TAKLAMPA, "Gotodario/5", Goti Luminosi-serien, Barovier&Toso, Murano, Italien, 1995-2008. | 450 EUR |
273 | Alvar Aalto, SKÄRM, Artek, 1900-talets slut. Ca 150x200 cm. | 850 EUR |
274 | MARKE NISKALA-LUOSTARINEN, pallar, ett par, "Tabouret", Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1900-talets mitt. | 1 900 EUR |
275 | Eero Saarinen, MÖBLEMANG 7 DELAR, "Tulip", Knoll International 1960-tal. | 2 500 EUR |
276 | Eero Aarnio, FÅTÖLJ, "Åskbollen", specialutgåva numrerad 19/20 Asko. | 2 400 EUR |
277 | Paavo Tynell, Vägglampor, ett par modell 2350, Taito 1950-tal. | Återrop |
278 | Alvar Aalto, Skärm, Artek, 1900-talets mitt. | Återrop |
279 | Alvar Aalto, Dörrhandtag, Valaistustyö 1962. | 2 400 EUR |
280 | Alvar Aalto, Taklampor, ett par, modell A110, Valaistustyö. | 2 200 EUR |
281 | Ilmari Tapiovaara, Karmstolar, ett par, "Aslak 2106" Asko 1900-talets mitt. | 500 EUR |
282 | Ilmari Tapiovaara, Taklampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs. | 2 800 EUR |
283 | OLOF OTTELIN, Serveringsvagn, "Tarja" Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1960-tal. | Återrop |
284 | Alvar Aalto, Fåtölj, "Paimio", O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B. 1932-1934. | Återrop |
285 | DÖRRHANDTAG, 8 PAR OCH GÅNGJÄRN, 8 PAR, tillverkare Mariefors Bruk, (Kellokosken Tehdas Oy) 1950-tal. | Återrop |
286 | Paavo Tynell, BORDSLAMPA. Snäcka. Tillverkad av Taito Oy. Formgiven 1938/39. | 3 600 EUR |
287 | Märta Blomstedt, fåtöljer, ett par Aulanko-modellen formgiven 1939. | 11 300 EUR |
288 | Paavo Tynell, TAKLAMPOR, 2 st Idman 1900-talets mitt. | 25 000 EUR |
289 | CARL GUSTAF HIORT AF ORNÄS, Matbord, "Näyttely Senior", HMN Huonekalu Mikko Nupponen 1900-talets mitt. | Återrop |
290 | GUNNEL NYMAN, Bokhylla, tillverkare Huhdan Puusepänliike 1934. | Återrop |
291 | Paavo Tynell, Vägglampa, modell 9459/S, Taito 1900-talets mitt. | 1 600 EUR |
292 | Birger Kaipiainen, Brickbord, signerad Kaipiainen 1942 Arabia. | 2 400 EUR |
293 | Florence Knoll, SOFFA, modell 575, 1950-tal. | 800 EUR |
294 | Alvar Aalto, Taklampa, modell A622A, Valaistustyö. | 1 800 EUR |
295 | Alvar Aalto, Fåtölj, "Paimio", O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B. 1932-1934. | Återrop |
296 | Paavo Tynell, Taklampa, modell 9029/8, Taito 1900-talets mitt. | Återrop |
297 | EERO AARNIO, BARSTOL, "Story Stool" Handgjord av Sokeva. 1960-tal. | Återrop |
298 | HILLEVI SEPPONEN, SOFFBORD, "Lago", Skanno, 1950-tal. | Återrop |
299 | Reino Ruokolainen, Soffa, H-modell, Haimi, Finland, 1960-tal. | 350 EUR |
300 | Hans J. Wegner, Fåtölj, modell CH 22, Carl Hansen & Sons, Odense. | 1 000 EUR |
301 | Lisa Johansson-Pape, GOLVLAMPA, model 2062, Stockmann Orno, 1900-talets mitt. | 4 000 EUR |
302 | Kurt Østervig, FÅTÖLJ, "57A", Rolschau Møbler, Danmark 1950-tal. | 7 700 EUR |