Nr. | Föremål | Klubbat pris |
303 | Paavo Tynell, "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel), Idman 1900-tlets mitt. | 1 700 EUR |
304 | Reino Ruokolainen, Fåtöljer, ett par, H-modell, Haimi, Finland, 1960-tal. | 400 EUR |
305 | MATBORD, O.Y. Huonekalu-ja Rakennustyötehdas A.B. 1950-tal. | Återrop |
306 | Paavo Tynell, Bordslampa, modell 9202, Taito 1900-talets mitt. | 3 400 EUR |
307 | Flemming Lassen, Soffmöblemang, 3 delar, tillverkad av Asko 1952-1956. | 10 500 EUR |
308 | Alvar Aalto, KYRKBÄNK, modellexemplar, 1950-talets slut. | 1 600 EUR |
309 | TAKLAMPA, "Gotodario/5", Goti Luminosi-serien, Barovier&Toso, Murano, Italien, 1995-2008. | 450 EUR |
310 | Alvar Aalto, SKRIVBYRÅ, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1940-talets slut. | 1 000 EUR |
311 | ALVAR AALTO, Dörrhandtag, 8 par, tillverkare Mariefors Bruk, 1950-tal. | Återrop |
312 | Yrjö Kukkapuro, Golvlampa, modell 100 Haimi, 1960-tal. | 1 300 EUR |
313 | Pekka Perjo, FÅTÖLJER ett par, "Pohjola" Haimi / Avarte. Formgiven 1965. | Återrop |
314 | Paavo Tynell, Taklampa "Tähtitaivas" (Stjärnhimmel), Taito, 1900-luvun puoliväli. | 1 300 EUR |
315 | Paavo Tynell, GOLVKANDELABER, smidesjärn, oy Taito ab, daterad 1926. | 1 500 EUR |
316 | Eero Saarinen, Barstolar, 6 st, "Tulip" Knoll. | 1 500 EUR |
317 | Margareta T. Nordman, Brickbord, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1930-tal. | 300 EUR |
318 | Alvar Aalto, Golvlampa modell A811, Valaistystyö. | 5 500 EUR |
319 | Alvar Aalto, Trädgårdsmöblemang, 5 delar, "Aurinko-serien", Artek 1900-talets. | 1 250 EUR |
320 | Paavo Tynell, TAKLAMPA, modell A 1982, Taito 1900-talets mitt. | Återrop |
321 | Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Karusell", Haimi 1960-talets slut. | 1 600 EUR |
322 | Florence Knoll, Matbord, "Oval 96", Knoll International. Formgiven 1961. | 950 EUR |
323 | Alvar Aalto, TAKLAMPA, A111, Valaistustyö. | 4 400 EUR |
324 | Ilmari Tapiovaara, Pallar 2 st, "Pirkka", specialtillverkad modell, sannolikt Laukaan Puu 1900-talets mitt. | 900 EUR |
325 | Paavo Tynell, Bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt. | 3 400 EUR |
326 | Carin Bryggman, FÅTÖLJ, tillverkare Kirjopuu 1950-tal. | 400 EUR |
327 | Alvar Aalto, SERVERINGSVAGN, modell 99, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. 1940-tal. | 700 EUR |
328 | Paavo Tynell, Golvlampa, modell 9609, Taito Oy, 1900-talets mitt. | 2 200 EUR |
329 | Olavi Hänninen, SKRIVBORD, "Paletti" för HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal. | 500 EUR |
330 | YRJÖ KUKKAPURO, Hörnsoffa, "Saturnus", Avarte, tidigt 1980-tal. | Återrop |
331 | Børge Mogensen, Fåtöljer, ett par, "Spanska stolen", Fredericia Stolefabrik, Danmark. | 2 600 EUR |
332 | PAAVO TYNELL, Taklampa, Idman 1900-talets mitt. | Återrop |
333 | Tapio Wirkkala, FANERFAT, signerad TW. | 3 000 EUR |
334 | Gunnel Nyman, Soffa, tillverkare Huhdan Puusepänliike 1934. | 3 500 EUR |
335 | Lisa Johansson-Pape, Golvlampa, modell 30-058, Stockmann Orno, 1900-talets mitt. | 1 000 EUR |
336 | Aarne Ervi, Soffbord, Merivaara Ervi Design, 1900-talets mitt. | 310 EUR |
337 | Paavo Tynell, BORDSLAMPA, 9216, oy Taito ab. Modellen formgiven 1949. | 3 700 EUR |
338 | Carl-Johan Boman, Fåtölj, "Flexibla stolen", N. Bomans Ångsnickeri Åbo. 1930-tal. | Återrop |
339 | Ilmari Tapiovaara, Fåtöljer, ett par, 2468, "Eve" for Asko. Formgiven 1960. | 1 400 EUR |
340 | Bertel Gardberg, Pallar, 5 st, Normark Finnmade. 1960-tal. | 2 430 EUR |
341 | Paavo Tynell, TAKLAMPA, modell 1965, Taito/Idman 1900-talets mitt. | 1 900 EUR |
342 | YRJÖ KUKKAPURO, Fåtöljer, 4 st, modell ABS 3428X, Haimi 1970-tal. | Återrop |
343 | RUT BRYK OCH CARL-JOHAN BOMAN, Bord, Oy Boman Ab 1940-tal. | Återrop |
344 | Alvar Aalto, Golvlampa, modell A808, 1970-talets mitt. | 2 000 EUR |
345 | Eliel Saarinen, STOL. "H-stol", tidigt 1900-tal, för Statens Järnvägar, Finland. | 400 EUR |
346 | Alvar Aalto, BÄNK, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. | 300 EUR |
347 | Lisa Johansson-Pape, Golvlampa, Orno 1960-tal. | 600 EUR |
348 | Paavo Tynell, Taklampa, modell 9007/8, Idman, 1900-talets mitt. | 2 000 EUR |
349 | Olavi Hänninen, SOFFGRUPP, 3 delar, "Bumerang", tillverkare HMN Huonekalu Mikko Nupponen, Lahtis, 1960-tal. | 3 200 EUR |
350 | RAUNI PEIPPO, Pallar, 6 st, "Apila" (Fyrklöver) Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik. | 300 EUR |
351 | Paavo Tynell, GOLVLAMPOR, ett par, modell 9613, Taito 1900-talets mitt. | 5 600 EUR |
352 | Ilmari Tapiovaara, X-BEN BORD för Keravan Puuteollisuus, 1940-tal. | 900 EUR |
353 | ELNA KILJANDER, Stolar, 4 st, Oy Koti - Hemmet Ab, 1940-tal. | Återrop |
354 | Alvar Aalto, TAKLAMPOR, ett par, modell AE-9447-2, Itsu 1960-tal. | 4 200 EUR |
355 | VOITTO HAAPALAINEN, Fåtölj, "Prisma T-666", Tehokaluste Oy. | Återrop |
356 | Alvar Aalto, GOLVLAMPA, A 805 "Änglavinge". Valaistustyö. | 3 500 EUR |
357 | OTTO KORHONEN, STOL, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. Formgiven 1929. | Återrop |
358 | Alvar Aalto, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö. | 2 800 EUR |
359 | Tapio Wirkkala, SOFFBORD, Asko, 1900-talets mitt. | 1 400 EUR |
360 | Lisa Johansson-Pape, TAKLAMPA, modell 70, Stockmann Orno 1940-talets slut. | 2 600 EUR |
361 | Ilmari Tapiovaara, Fåtöljer ett par, "Domus", Keravan Puuteollisuus 1950-tal. | 2 600 EUR |
362 | Paavo Tynell, GOLVLAMPA, modell K10-10, Idman, 1900-talets mitt. | 3 800 EUR |
363 | Carl-Johan Boman, fåtölj, Oy Boman Ab 1940-tal. | 500 EUR |
364 | PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ett par, modell 9414, Taito 1900-talets mitt. | Återrop |
365 | Stolar, ett par, Erkki Huttunens arkitektbyrå sent 1940-tal. | Återrop |
366 | Alvar Aalto, Bord / konferensbord, Artek 1900-talets mitt. | 600 EUR |
367 | Paavo Tynell, TAKLAMPA, modell 1965, Taito Oy, 1900-talets mitt. | 2 000 EUR |
368 | WERNER WEST, Soffa, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, sent 1940-tal. | Återrop |
369 | Ilmari Tapiovaara, Pallar, ett par, "Pirkka" Asko 1950-tal. | 600 EUR |
370 | Paavo Tynell, GOLVLAMPA, modell K10-10, Idman, 1900-talets mitt. | 4 000 EUR |
371 | ALVAR AALTO, Fåtölj, Artek 1970/1980-tal. | Återrop |
372 | Paavo Tynell, TAKLAMPA Taito/Idman 1950-tal. | 6 500 EUR |
373 | Lisa Johansson-Pape, VÄGGLAMPA, Stockmann Orno, 1900-talets mitt. | 950 EUR |
374 | ALVAR AALTO, Bord, modell Y 89, Artek 1900-talets mitt. | Återrop |
375 | Lisa Johansson-Pape, Golvlampa, modell 2062, Stockmann Orno, 1900-talets mitt. | 4 600 EUR |
376 | PAAVO TYNELL, Kandelaber, Taito, 1920/30-tal. | Återrop |
377 | JUHANI VÄLKEPINTA, Fåtölj, "Tornrum stolen". 1989. | Återrop |
378 | Paavo Tynell, BORDSLAMPA, modell 5066, Taito Oy, 1900-talets mitt. | 1 800 EUR |
379 | Eliel Saarinen, Möblemang 4 delar, tillverkare N. Bomans Ångsnickeri Åbo. Formgiven ca 1908. | 3 900 EUR |
380 | Paavo Tynell, TAKLAMPA, Taito 1900-talets mitt. | 3 800 EUR |
381 | LAILA KARTTUNEN, HÅRGARNSMATTA, Kiikan Mattokutomo Finland, 1930-tal. 291x188 cm. | Återrop |
382 | HÅRGARNSMATTA, Finland, 1930-tal. Ca 310x230 cm. | 600 EUR |
383 | TOINI KALLIO, HÅRGARNSMATTA, Aaltonens Mattväveri Kiikka, 1930-tal. Ca 240x175 cm. | Återrop |
384 | IMPI SOTAVALTA, HÅRGARNSMATTA, Kiikan Mattokutomo Finland, 1930-tal. 358x244 cm. | Återrop |
385 | MATTA, hårgarnsmatta, Finland 1930-tal. | Återrop |
386 | LAILA KARTTUNEN, HÅRGARNSMATTA, Aaltonens Mattväveri, Kiikka, Finland 1930-tal. | Återrop |
387 | Greta Skogster-Lehtinen, HÅRGARNSMATTA, tillverkare Aaltonens Mattväveri Kiikka 1930-tal. | 1 000 EUR |
388 | Greta Skogster-Lehtinen, HÅRGARNSMATTA, Aaltonens Mattväveri, Kiikka, Finland. 1930-tal. | 1 000 EUR |
389 | GRETA SKOGSTER-LEHTINEN, Hårgarnsmatta, Kotiteollisuus Oy Orkamo 1920-tal. | Återrop |
390 | Laila Karttunen, RYA, modell för Wetterhoff, 1930-tal. Ca 210x142 cm. | 700 EUR |
391 | Greta Skogster-Lehtinen, Rya, Kodiksamin Kutomo, Finland. Ca 204x133 cm. | 700 EUR |
392 | René Fumeron, vävnad, signerad. 1960-tal. | 1 300 EUR |
393 | Uhra-beata Simberg-ehrström, RYA, Finska handarbetets vänner. | 2 800 EUR |
394 | Tellervo Strömmer, RYA, Fredrika Wetterhoffin Kotiteollisuusopisto Hämeenlinna 1962. (Fredrika Wetterfhoffs Yrkesskola Tavastehus 1962). | 400 EUR |
395 | Timo Sarpaneva, RYA, Villayhtymä Oy, tidigt 1960-tal. Ca 200x160 cm. | 800 EUR |
396 | CECI SÖDERLUND, RYA. Ca 200x170 cm. | Återrop |