Nr. | Föremål | Ändringar |
64 | Carolus Enckell, "SÅSOM DELARNA STÅR TILL DET HELA". | Osignerad. |
86 | Carolus Enckell, "RÖD KVADRAT". | Osignerad. |
317 | Margareta T. Nordman, Brickbord, Oy Stockmann Ab, Kervo Snickerifabrik, 1930-tal. | Ej Gunnel Nymans formgivning. |
346 | Alvar Aalto, BÄNK, O.Y. Huonekalu- ja Rakennustyötehdas A.B. | Renoverad. Senare klädsel. Benen senare. |
Det finns inga tillkomna föremål.
Nr. |
124 |
206 |
Nr. | Föremål |
270 | Alvar Aalto, Taklampa, Taito 1930-talets slut. |
Det finns inga föremål med införselmoms.