Design + Art Helsinki

Keramik och porslin

32 föremål
ALFRED WILLIAM FINCH, vas, keramik, signerad A.W.F.
Klubbat pris
310 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Klubbat pris
500 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
INKERI LEIVO, pokal, porslin, signerad IL/ML, Arabia.
Klubbat pris
670 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
GERDA THESLEFF, vas, keramik, signerad GT.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TOINI MUONA, vas, stengods, signerad TM.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
VAS, keramik, Fennia-serien, Arabia 1917-1927.
Klubbat pris
913 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, relief, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
Klubbat pris
1 550 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
GERDA THESLEFF, skål, keramik, signerad GT.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
500 - 700 EUR
BIRGER KAIPIAINEN, fat, stengods, signerad Kaipiainen.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, vas, signerad KS, Arabia, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
RUT BRYK, brickbord, stengods, signerad Bryk.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
MICHAEL SCHILKIN, skulptur, stengods, signerad Schilkin, Arabia.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
RUT BRYK, relief, keramik, signerad Bryk.
Klubbat pris
7 700 EUR
Utropspris
2 300 - 2 500 EUR
KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia, ca 1960.
Klubbat pris
10 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
RUT BRYK, keramikrelief, 2 delar, signerade BRYK.
Klubbat pris
10 400 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR