KYLLIKKI SALMENHAARA, VAS, signerad KS. Arabia, ca 1960.
Stengods med chamotte. Bruntonad med blåtonade detaljer. Höjd 25,5 cm.
Smärre slitage.
Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.