Design + Art Helsinki F185

316 föremål
YKI NUMMI, TAKLAMPA. 1950/60-tal.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
PAULI VUORISALO, KERAMIKSKULPTUR. Tukan. Sign. PV-JH.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
Klubbat pris
681 EUR
Utropspris
400 - 600 EUR
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, RING, silver. Lapponia 1973.
Klubbat pris
370 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
Klubbat pris
2 650 EUR
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
FRIEDL HOLZER-KJELLBERG, KERAMIKSKÅL. Arabia, 1940-tal.
Klubbat pris
740 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
MÄRTA BLOMSTEDT, FÅTÖLJ, Aulanko-modellen formgiven 1939.
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPOR, ETT PAR. Tillverkare Taito.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
Klubbat pris
3 250 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
GÖRAN HONGELL, VAS 6335. Karhula, 1930-tal.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
Klubbat pris
1 250 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, VÄGGLAMPA, modell 9430. Tillverkad av Taito.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
3 005 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
FLEMMING LASSEN, FÅTÖLJER, ETT PAR. 1900-talets mitt.
Klubbat pris
13 500 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
Klubbat pris
4 300 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
LISA JOHANSSON-PAPE, GOLVLAMPA. Tillverkare Orno. 1950-tal.
Klubbat pris
4 200 EUR
Utropspris
1 300 - 1 500 EUR
KAJ FRANCK, SKÅL. Sign. Kaj Franck Nuutajärvi Notsjö.
Klubbat pris
480 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GEORG JENSEN, BROSCH, "Moonlight grapes", onyx, silver.
Klubbat pris
270 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
Klubbat pris
2 860 EUR
Utropspris
1 200 - 1 500 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Taito/Idman.
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Klubbat pris
570 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
PAAVO TYNELL, LJUSSTAKE. Stämplad Paavo Tynell.
Klubbat pris
410 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
GUNNEL NYMAN, BORDSLAMPA. Notsjö/Idman, 1948.
Klubbat pris
420 EUR
Utropspris
400 - 500 EUR
TAPIO WIRKKALA, TAKLAMPA. Tillverkare Idman, 1960-tal.
Klubbat pris
550 EUR
Utropspris
700 - 1 000 EUR
FLEMMING LASSEN, SOFFA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
9 400 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
ELIS KAUPPI, HÄNGE, silver. Kupittaan Kulta, Åbo 1966.
Klubbat pris
200 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
OIVA TOIKKA, VAS. Sign. Oiva Toikka Nuutajärvi Notsjö 1988.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
KAJ FRANCK, DRICKSGLAS, 6 st. Notsjö.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 700 EUR
Klubbat pris
300 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
RUT BRYK, KERAMIKRELIEF. Blå fågel. Sign. Bryk, Arabia -44.
Klubbat pris
820 EUR
Utropspris
1 000 - 1 300 EUR
ALVAR AALTO, VAS. Sign. Alvar Aalto. 1950/60-tal.
Klubbat pris
2 100 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS, signerad Tapio Wirkkala Iittala.
Klubbat pris
1 000 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, ARMRING, silver. Lapponia 1977.
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
300 - 400 EUR
Klubbat pris
1 800 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
ROBERT MATHIEU, GOLVLAMPA, Frankrike, 1950-tal.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
ALVAR AALTO, GOLVLAMPA, A809. Stämplad Valaistustyö.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
4 500 - 5 000 EUR
PAAVO TYNELL, BORDSLAMPA. Modell 5066, Taito Oy, 1940-tal.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
7 800 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
PAAVO TYNELL, SPOTLIGHT. Idman 1960-tal.
Klubbat pris
1 750 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
PAULA HÄIVÄOJA, ring, silver. Helsingfors 1967.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
250 - 300 EUR
KAJ FRANCK, FLASKA OCH SKÅL. 1960-talets mitt.
Klubbat pris
400 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
TAKLAMPA, Idman, 1960-tal.
Klubbat pris
4 860 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
TAPIO WIRKKALA, VAS. Tokyo. Sign. Tapio Wirkkala, Iittala -57.
Klubbat pris
860 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
BJÖRN WECKSTRÖM, armband "Månbro" , silver. Lapponia 1973.
Klubbat pris
1 050 EUR
Utropspris
600 - 800 EUR
TOINI MUONA, KERAMIKSKÅL, signerad TM Arabia.
Klubbat pris
620 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
FÖRLÄNGBART BORD. Tender by Desalto. Decoma design, 1988.
Klubbat pris
1 450 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
PAAVO TYNELL, TAKLAMPA, K2-29. Idman, 1950-tal.
Utropspris
800 - 1 000 EUR
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

266. Josef Frank, stolar, sju stycken, "Lindens matsalsstolar", modell "B 1039", Firma Svenskt Tenn, specialbeställda ca 1940.
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
Budhistorik
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
Aktuellt bud:
50 000 SEK