Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Märkt Idman.

Mässing, rottingbeklätt skaft, genombruten skärm. Höjd ca 140 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Enstaka bucklor.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
6 000
E
U
R
62 820
S
E
K
6 813
USD
Utropspris
1 700 - 2 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (31 bud)
10
10 apr 2017 20:59
6 000 EUR
11
10 apr 2017 20:58
5 800 EUR
10
10 apr 2017 20:56
5 600 EUR
11
A
10 apr 2017 20:56
5 500 EUR
11
10 apr 2017 20:40
5 200 EUR
8
10 apr 2017 19:54
5 000 EUR
7
10 apr 2017 19:52
4 800 EUR
10
10 apr 2017 16:16
4 600 EUR
9
A
10 apr 2017 16:16
4 500 EUR
9
10 apr 2017 13:26
4 400 EUR
8
9 apr 2017 22:49
4 200 EUR
7
A
9 apr 2017 22:49
4 000 EUR
7
9 apr 2017 16:42
3 120 EUR
6
3 apr 2017 19:12
3 020 EUR
4
A
3 apr 2017 19:12
3 000 EUR
4
2 apr 2017 15:31
2 920 EUR
5
A
2 apr 2017 15:31
2 820 EUR
5
1 apr 2017 13:06
2 100 EUR
4
A
1 apr 2017 13:06
2 000 EUR
4
A
31 mar 2017 19:48
1 870 EUR
3
31 mar 2017 19:48
1 820 EUR
4
31 mar 2017 19:31
1 710 EUR
3
A
31 mar 2017 19:31
1 660 EUR
3
31 mar 2017 12:55
1 550 EUR
2
A
31 mar 2017 12:55
1 500 EUR
2
A
31 mar 2017 12:32
1 200 EUR
1
31 mar 2017 12:32
1 150 EUR
2
A
30 mar 2017 20:58
1 100 EUR
1
30 mar 2017 20:58
1 050 EUR
2
30 mar 2017 19:46
1 000 EUR
1
30 mar 2017 13:06
400 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Nan Munsterhielm-Jarjis
Helsingfors
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist konst, design och konsthantverk, filialchef Helsingfors
+358 (0)50 340 5492

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice