Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, GOLVLAMPA. Tillverkad av Taito/Idman.

Skärm av spjälor, rottingsbeklädd fot. Mässing. Höjd 155 cm.

Senare skärm. Sedvanligt slitage. Ej funktionstestad.

Övrig information

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
3 100
E
U
R
32 674
S
E
K
3 548
USD
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (14 bud)
8
A
10 nov 2016 21:16
3 100 EUR
9
10 nov 2016 21:16
3 000 EUR
8
10 nov 2016 20:53
2 900 EUR
7
A
10 nov 2016 20:36
2 800 EUR
6
10 nov 2016 20:36
2 744 EUR
7
10 nov 2016 18:55
2 644 EUR
6
10 nov 2016 13:08
2 544 EUR
1
7 nov 2016 10:06
2 444 EUR
5
4 nov 2016 21:18
2 300 EUR
4
4 nov 2016 15:56
2 150 EUR
2
3 nov 2016 20:11
1 800 EUR
3
30 okt 2016 19:24
1 500 EUR
2
28 okt 2016 9:29
1 100 EUR
1
28 okt 2016 9:14
550 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.