Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, TAKLAMPA. Tillverkare Taito Oy. 1950-tal.

Polerad mässing. Diam. 54,5 cm. Lampmodellen beställdes till arbetsrummet för FNs generalsekreterare 1950-52.

Sedvanligt slitage.

Detta föremål lämnas ut på Stora Robertsgatan 12 efter avslutad auktion.

Formgivare

Klubbat pris
3 200
33 408
3 620
Utropspris
3 000 EUR
Budhistorik (15 bud)
12
26 apr 2016 18:38
3 200 EUR
11
26 apr 2016 18:30
3 100 EUR
10
26 apr 2016 18:30
3 000 EUR
11
26 apr 2016 18:30
3 000 EUR
10
26 apr 2016 18:24
2 800 EUR
8
26 apr 2016 17:27
2 700 EUR
9
26 apr 2016 17:27
2 600 EUR
8
25 apr 2016 10:50
2 500 EUR
22 apr 2016 12:11
2 400 EUR
21 apr 2016 22:47
1 600 EUR
19 apr 2016 18:29
1 500 EUR
18 apr 2016 22:36
1 000 EUR
18 apr 2016 20:01
240 EUR
18 apr 2016 18:58
200 EUR
18 apr 2016 14:20
100 EUR