VIGGO WALLENSKÖLD, "STUND".
A tergo sign. 2003. Olja på duk 127x95 cm.
Konsthallen, Helsingfors 2004.
Viggo Wallensköld målar berättelser som rör sig i spänningstillståndet mellan trygghet och utsatthet eller mellan ensamhet och tröst. Han avbildar sina gestalter med sympati och humanitet, men skapar samtidigt något stagnerat, något förteget och intimt över rummet och situationen. Wallenskölds verk ingår i flera offentliga samlingar och han utsågs till Årets unga konstnär år 2005.