Nr. | Föremål | Klubbat pris |
399 | Kuutti Lavonen, "MARITTIMA". | 1 200 EUR |
400 | Nandor Mikola, DISIG DAG. | 800 EUR |
401 | AIMO KANERVA, akvarell, signerad och daterad 18.5. -84. | Återrop |
402 | Nandor Mikola, BJÖRKAR. | 1 600 EUR |
403 | Aimo Kanerva, GRANAR. | Återrop |
404 | AIMO KANERVA, akvarell, signerad och daterad -66. | Återrop |
405 | Aimo Kanerva, FJÄLLANDSKAP. | 2 600 EUR |
406 | Ahti Susiluoto, "UTAN TITEL II". | Återrop |
407 | KAUKO LEHTINEN, blandteknik, signerad och daterad -61. | Återrop |
408 | Elvi Maarni, BETÄNKSAM. | 1 600 EUR |
409 | Elvi Maarni, "FLÖJTSPELARE". | 1 000 EUR |
410 | Juhani Linnovaara, "SPANJORSKAN". | 800 EUR |
411 | Olavi Vaarula, "REXI". | 400 EUR |
412 | Olli Lyytikäinen, "UTAN TITEL". | 1 600 EUR |
413 | Alpo Jaakola, "KVINNORNA KOMMER FRÅN SKOGEN". | 3 000 EUR |
414 | ALPO JAAKOLA, akryl på duk, signerad och daterad -86. | Återrop |
415 | ALPO JAAKOLA, träskulptur, signerad och daterad -77. | Återrop |
416 | LEO LAUKKANEN, brons. | Återrop |
417 | Veikko Haukkavaara, KRÅKA. | 700 EUR |
418 | Timo Ruokolainen, HUND. | 500 EUR |
419 | NIKOLAI EVGUENIEVICH VETCHTOMOV, akvarell, signerad och daterad -89. | Återrop |
420 | NIKOLAI EVGUENIEVICH VETCHTOMOV, akvarell, signerad och daterad -89. | Återrop |
421 | JAMES ROSENQUIST, etsning och akvatint, signerad och daterad 1978, numrerad 24/78. | Återrop |
422 | Edward Kienholz, "FOR $276.00". | 1 500 EUR |
423 | Keith Haring, "THE STORY OF RED AND BLUE, 1989". | 1 500 EUR |
424 | Beverloo Corneille, "DIALOGUE D'OISEAUX". | Återrop |
425 | BEVERLOO CORNEILLE, terragrafi, polykromt bemålad metall, signerad och numrerad 62/99. | Återrop |
426 | Helena Persson, FASAD. | Återrop |
427 | Robert Rauschenberg, "ROOKERY MOUNDS-LEVEL". | 1 300 EUR |
428 | Roy Lichtenstein, "I LOVE LIBERTY" (1982). | 22 000 EUR |
429 | DAVID HOCKNEY, serigrafi. | Återrop |
430 | VLADISLAV GUTSEVICH, olja på duk, a tergo signerad och daterad 1996. | Återrop |
431 | INAL SAVCHENKO, olja på duk, a tergo signerad och daterad 1997. | Återrop |
432 | André Lhote, SJÖMANNEN. | Återrop |
433 | EGON SCHIELE, brons, stämplad i gjutningen 1980 och numrerad 240/300. | Återrop |
434 | Sonia Delaunay, "NEW YORK II". | 1 100 EUR |
435 | Zao Wou-ki, UTAN TITEL. | 3 400 EUR |
436 | Pierre Alechinsky, "ROUE D'INFORTUNE". | Återrop |
437 | Josef Albers, "WLS-XVII". | 850 EUR |
438 | Alexander Calder, "BLUE, WHITE & RED TARGET". | 50 000 EUR |
439 | Gleb Bogomolov, "ÄKTENSKAP". | 1 400 EUR |
440 | GLEB BOGOMOLOV, blandteknik och collage på duk, signerad och daterad -88. | Återrop |
441 | GLEB BOGOMOLOV, blandteknik och collage på duk, signerad och daterad -88. | Återrop |
442 | Tero Laaksonen, "ANTIKMUSSLA". | Återrop |
443 | Anne Tompuri, "JUNGFRU MARIA". | Återrop |
444 | ROBERT LUCANDER, "DRAMATISCH HOHE KONZENTRATIONEN". | Återrop |
445 | Anna Tuori, "SWEET BIRD". | 3 600 EUR |
446 | Anne Tompuri, "PÅ NATTEN". | 3 800 EUR |
447 | Kaisu Koivisto, "POLAR PROJECTION". | Återrop |
448 | Raili Tang, "UTAN TITEL I". | 4 000 EUR |
449 | Hannu Väisänen, "NOVEMBER GREY". | 3 600 EUR |
450 | Hannu Väisänen, "MARCH RED". | 2 200 EUR |
451 | MAIJA HELASVUO, trä, signerad. | Återrop |
452 | Tuuli-Anna Viitanen, "KVISTAR". | 1 000 EUR |
453 | Kaisu Koivisto, "FÅ AV OSS ÄR GJORDA AV JÄRN". | Återrop |
454 | Susanne Gottberg, "CENTRALA". | 5 800 EUR |
455 | Hans Christian Berg, "ILLUSION III". | 4 000 EUR |
456 | Jussi Niva, "BLIND SPOTS". | 10 000 EUR |
457 | Marianna Uutinen, "UTAN TITEL". | 900 EUR |
458 | Vilmalotta Olivia Schafhauser, "EN RÖD FÅGEL FLYGER BAKOM VÅRA ÖGON". | Återrop |
459 | Sampsa Sarparanta, "BEGRAVNING". | Återrop |
460 | Katja Tukiainen, "KUPIDO". | 1 100 EUR |
461 | Marjatta Tapiola, "MERA MÖRKER". | 5 700 EUR |
462 | Toni R. Toivonen, "WHEN WE WERE IMMORTALS". | Återrop |
463 | Toni R. Toivonen, "PRESENCE/LONELY NIGHTS". | 3 600 EUR |
464 | Ilkka Väätti, "TRAPPSTEG I". | 1 300 EUR |
465 | Juhani Tarna, "GENOMSKINLIGA VÄRLDAR". | 1 200 EUR |
466 | Samu Raatikainen, "CHI-SQUARED NO 9, SERIES 2". | 1 000 EUR |
467 | Teemu Saukkonen, "DÄR SKÅPET STÅR". | 1 200 EUR |
468 | Pauno Antero Pohjolainen, "TOM GRAV II". | Återrop |
469 | Mari Sunna, UTAN TITEL. | 1 000 EUR |
470 | JUKKA KORKEILA, "RYMD MELLAN TANKAR". | Återrop |
471 | SAMI LUKKARINEN, "VIITATORNI". | Återrop |
472 | Susanne Gottberg, "OMVÄNDNING I". | Återrop |
473 | SUSANNE GOTTBERG, "OMVÄNDNING II". | Återrop |
474 | Tuomo Rosenlund, "DAREDEVIL". | 1 030 EUR |
475 | Viggo Wallensköld, "MINNESDAG". | 1 400 EUR |
476 | Anna Kaarina Nenonen, "OMAKUVA - PALLO HUKASSA". | Återrop |
477 | Annuli Viherjuuri, "EN NY DAG HAR KLÄTT SIG I VITT". | 1 000 EUR |
478 | Vesa-Pekka Rannikko, "UNKNOWN". | Återrop |
479 | VILMALOTTA OLIVIA SCHAFHAUSER, olja på duk, signerad. | Återrop |
480 | Risto Suomi, "UTAN TITEL". | 2 500 EUR |
481 | TARMO PAUNU, olja på duk, a tergo signerad och daterad -06. | Återrop |
482 | ERIK CREUTZIGER, "ENSAMVARG". | Återrop |
483 | ERIK CREUTZIGER, "SKARVAR". | Återrop |
484 | CATARINA RYÖPPY, olja på duk, a tergo signerad och daterad 1992. | Återrop |
485 | Nanna Susi, "BERÖRING". | Återrop |
486 | Samuli Heimonen, "FLYGANDE". | 3 200 EUR |
487 | Tarja Unkari, "REFLEKTIONER III". | Återrop |
488 | JUHA HÄLIKKÄ, "MARLON WITH THE GUN". | Återrop |
489 | Sampsa Sarparanta, "CROSSROADS". | Återrop |
490 | Panu Ruotsalo, "OM HAVET - OM FISKEN". | 1 600 EUR |
491 | Pasi Tammi, "DITT OFÖRSTÅND MINNS MIN BITTERHET". | 1 500 EUR |
492 | Aaron Heino, "SLIP". | Återrop |
493 | Markku Laakso, "ELVIS HAR GÅTT VILSE". | 900 EUR |
494 | JASON BARNER-RASMUSSEN, olja på duk, signerad och daterad 2006. | Återrop |
495 | Eric Hynynen, "SVAN". | 1 000 EUR |
496 | HANNA VARIS, gouache, slagmetall, signerad och daterad 1994. | Återrop |
497 | Oliver Whitehead, MÖTANDET. | Återrop |
498 | Pentti Meklin, "LOLA". | 1 200 EUR |