Nr. | Föremål | Klubbat pris |
304 | BROSCH, "Vela", sterlingsilver, Björn Weckström, Lapponia 1971. | Återrop |
305 | Björn Weckström, RING, "Petrified Lake" sterling silver, akryl, Björn Weckström Lapponia 1975. | 570 EUR |
306 | Björn Weckström, ÖRHÄNGEN,"Mikroner" sterling silver, akryl. Lapponia 1974. | 300 EUR |
307 | Zoltan Popovits, ÖRHÄNGEN "Calliope" sterling silver, Lapponia 1985. | 100 EUR |
308 | ARMBAND, sterling silver, MJH Åbo 1973. | Återrop |
309 | ARMSMYCKE, "Darinas smycke" sterling silver, Lapponia 2007. | Återrop |
310 | ARMSMYCKE "Aniara" sterling silver, Lapponia 1990. | Återrop |
311 | Björn Weckström, BROSCH, "Skulptor" sterling silver, Lapponia Björn Weckström 1973. | Återrop |
312 | Björn Weckström, HALSSMYCKE, "Galaktiska toppar" sterling silver, Lapponia 1973. | 900 EUR |
313 | RING, "Celian vaknar" sterlingsilver, Lapponia 1969. | Återrop |
314 | RING, "Carina", sterlingsilver, Lapponia 1973. | Återrop |
315 | Björn Weckström, ARMSMYCKE, sterlig silver, Lapponia Björn Weckström 1973. | Återrop |
316 | Björn Weckström, MANCHETTKNAPPAR "Vy från Luna" sterling silver, Lapponia 1972. | 100 EUR |
317 | Björn Weckström, BROSCH, 916 silver, BRW Helsingfors 1963. Unik. | 280 EUR |
318 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, ARMBANDSUR, "Vivianna Watch" Limited edition No 21/100 for Georg Jensen. Danmark 2004. | Återrop |
319 | Saara Hopea, SLIPS / BOLA, silver, agat, läder, Ossian Hopea Borgå 1977. | 550 EUR |
320 | Saara Hopea, RING, 916 silver, Ossian Hopea, Porvoo 1966. | 500 EUR |
321 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, ARMRING, silver, rökkvarts, Vivianna Torun Bülow-Hübe, franska stämplar. | 1 300 EUR |
322 | Elis Kauppi, HALSSMYCKE, sterling silver, aventurinkvarts, Kupittaan Kulta 1972. | 440 EUR |
323 | Elis Kauppi, HALSSMYCKE, sterling silver, Kupittaan Kulta Åbo 1971. | 200 EUR |
324 | Zoltan Popovits, ARMSMYCKE "Glacier" sterling silver, Lapponia 1973. | 220 EUR |
325 | Elis Kauppi, RING, sterling silver, aventurinkvarts, Kupittaan Kulta. Finska exportstämplar. | Återrop |
326 | Elis Kauppi, HALSSMYCKE, sterling silver, rökkvarts, Kupittaan Kulta. Export stämplar. | Återrop |
327 | Helge Dahlman, MOTIV FRÅN HELSINGFORS. | 580 EUR |
328 | Tapani Raittila, UTSIKT ÖVER HELSINGFORS. | 2 400 EUR |
329 | Tapani Raittila, VY FRÅN SKATUDDEN. | 1 800 EUR |
330 | Sigrid Schauman, STRANDVÄG. | 3 000 EUR |
331 | Anitra Lucander, LANDSKAP. | 2 200 EUR |
332 | Ulla Malm, HANDEN PÅ HJÄRTAT. | Återrop |
333 | Eva Cederström, "STILLEBEN". | 3 000 EUR |
334 | Per Stenius, STADSVY. | 800 EUR |
335 | Håkan Brunberg, UGGLEFAMILJEN. | 1 550 EUR |
336 | Gunilla Kihlman, "LÖVBRAND I SKÄRGÅRDEN". | 650 EUR |
337 | Håkan Brunberg, SUSANNA I BADET. | Återrop |
338 | Håkan Brunberg, KEJSARENS BESÖK. | 1 300 EUR |
339 | Rafael Wardi, TRÄD. | 2 400 EUR |
340 | ALPO JAAKOLA, olja på duk, signerad och daterad -75. | Återrop |
341 | Ahti Lavonen, "SKOGSKANT". | 750 EUR |
342 | Alpo Jaakola, "LÄMNANDE SHAMANER". | 2 600 EUR |
343 | Sakari Marila, "SOMMAREN III". | 600 EUR |
344 | Sakari Marila, "SOMMAREN I". | 600 EUR |
345 | PAAVO PELVO, akryl på duk, signerad och daterad -85. | Återrop |
346 | Christina Snellman, VÅRLANDSKAP. | 720 EUR |
347 | Heikki Somersalo, "WATUSI". | 1 100 EUR |
348 | ANITA SNELLMAN, olja på duk, signerad och daterad 56. | Återrop |
349 | Juha Soisalo, "DRÖMSPEL". | 600 EUR |
350 | Ahti Susiluoto, ABSTRAKT. | 1 400 EUR |
351 | Unto Koistinen, MAMMA OCH BARN. | 2 000 EUR |
352 | REINO HIETANEN, blandteknik, signerad. | Återrop |
353 | Kimmo Kaivanto, "RENGBÅGE". | 3 000 EUR |
354 | Tove Jansson, MUMINTROLL PÅ RESA. | 6 000 EUR |
355 | Tove Jansson, STILLEBEN MED FRUKT OCH TULPANER. | 8 000 EUR |
356 | Tove Jansson, MÅLARSKOLAN. | 3 500 EUR |
357 | Tove Jansson, "HUS I FLORENS". | 2 700 EUR |
358 | TOVE JANSSON, teckning, signerad, märkt Frankfurt Oder och daterad -34. | Återrop |
359 | Tove Jansson, PARKMOTIV FRÅN PARIS. | 900 EUR |
360 | Tove Jansson, GATUSCEN. | 1 100 EUR |
361 | TOVE JANSSON, teckning, signerad, märkt Vowinkel och daterad -34. | Återrop |
362 | Tove Jansson, UTSIKT FRÅN FRANKRIKE. | 830 EUR |
363 | TOVE JANSSON, teckning, signerad och daterad -34. | Återrop |
364 | Lars-Gunnar Nordström, KOMPOSITION. | 14 500 EUR |
365 | PAUL OSIPOW, akryl på papper, signerad och daterad -75. | Återrop |
366 | Paul Osipow, KOMPOSITION. | 1 400 EUR |
367 | Göran Augustson, KOMPOSITION. | 1 250 EUR |
368 | LARS HOLMSTRÖM, akryl på duk, signerad och daterad -88. | Återrop |
369 | Lars-Gunnar Nordström, KOMPOSITION. | 10 600 EUR |
370 | OLE KANDELIN, olja på pannå, signerad och daterad -46. | Återrop |
371 | Paul Osipow, KOMPOSITION PÅ BRUNT. | 600 EUR |
372 | PAUL OSIPOW, olja på papper, signerad och daterad -89. | Återrop |
373 | Paul Osipow, KOMPOSITION. | 2 800 EUR |
374 | Lars-Gunnar Nordström, "DIMENSIONELL FUNKTION". | 17 000 EUR |
375 | Lauri Ahlgrén, "ORGANISMENS CHANS". | 5 600 EUR |
376 | Lauri Ahlgrén, "DALLRANDE FIGUR PÅ LJUS BAKGRUND". | 3 800 EUR |
377 | Lauri Ahlgrén, "ORGANISMENS BEVÅG". | Återrop |
378 | JUHANI LINNOVAARA, serigrafi, signerad och numrerad 84/100. | Återrop |
379 | UNTO KOISTINEN, olja på papp-pannå, signerad och daterad 1960. | Återrop |
380 | Leena Luostarinen, BLOMMA. | 4 200 EUR |
381 | Juhani Linnovaara, "DEN SISTA AV SITT SLAG". | 9 500 EUR |
382 | Marjatta Tapiola, "KÄKBEN". | 1 100 EUR |
383 | Leena Luostarinen, LEOPARDER. | 2 800 EUR |
384 | ANITRA LUCANDER, olja på duk, signerad. | Återrop |
385 | Ulla Malm, VÄNNEN. | Återrop |
386 | Anitra Lucander, KONSERT. | 6 200 EUR |
387 | Leena Luostarinen, "OFELIAS DÖD I". | 6 000 EUR |
388 | Leena Luostarinen, "OFELIAS DÖD II". | 9 000 EUR |
389 | Anitra Lucander, "HÄGRING". | 4 000 EUR |
390 | Lennart Segerstråle, "I TRÄDGÅRDEN". | 1 500 EUR |
391 | Rafael Wardi, TILLSAMMANS. | Återrop |
392 | LEENA LUOSTARINEN, akvarell på papper, signerad. | Återrop |
393 | LEENA LUOSTARINEN, akvarell, signerad och daterad -80. | Återrop |
394 | Reidar Särestöniemi, SOLNEDGÅNG. | Återrop |
395 | Birgitta Ara, DEN OBERÖRDA. | 3 000 EUR |
396 | Kimmo Pyykkö, "JOKERN". | 4 000 EUR |
397 | Taisto Martiskainen, IMATRAS MÖ. | Återrop |
398 | Arvo Siikamäki, ROP. | 400 EUR |
399 | Juhani Harri, YXA OCH STOLRYGG. | 2 000 EUR |
400 | Leila Hietala, KLÄTTRARE. | 410 EUR |
401 | Aarno Salosmaa, KOMPOSITION. | Återrop |
402 | Timo Solin, "UPPÅT". | 16 500 EUR |
403 | EINO RUUTSALO, akryl på duk, signerad och daterad -86. | Återrop |