Nr. | Föremål | Klubbat pris |
201 | Tapio Wirkkala, ÖRHÄNGEN, sterling silver, "Äpple" Kultakeskus, sign. TW. | 500 EUR |
202 | Bertel Gardberg, HALSBAND, 916 silver, BRG Helsingfors 1954. | Återrop |
203 | Bertel Gardberg, ARMSMYCKE, sterling silver, signerad Bertel Gardberg 1974. | Återrop |
204 | Bertel Gardberg, BROSCH, 18K guld, signerad Gardberg. Kaunis Koru 1965. | Återrop |
205 | BROSCH, 14K guld, turmalin, "Inkasol" Lapponia 1970. | Återrop |
206 | Björn Weckström, BROSCH, 14K guld "Dinosaurus". Lapponia 1970. | Återrop |
207 | Björn Weckström, ARMBAND, 14K guld, "Björntand", Lapponia 1975. | 3 300 EUR |
208 | Björn Weckström, ARMBAND, 14K guld, "Golden Stream", Lapponia 1968. | 1 500 EUR |
209 | Björn Weckström, SLIPSNÅL OCH MANSCHETTKNAPPAR, 14K guld med diamanter, "Crust of Ice", Lapponia 1989. | 460 EUR |
210 | Björn Weckström, ARMBAND, 14K guld, "Fjällbäck" Björn Weckström Lapponia 1975. | 600 EUR |
211 | Björn Weckström, HALSKED, 14K guld, Björn Weckström Lapponia 1970. | 440 EUR |
212 | Björn Weckström, HÄNGSMYCKE, 14K guld, ametist, "Reindeer Bell" Lapponia 1977. | Återrop |
213 | Björn Weckström, RING, 18K guld, antikslipade diamanter ca 0.85 ct, Kruunu Koru Helsingfors 1965. | Återrop |
214 | Björn Weckström, RING, 18K guld, "Kanjon" tre briljantslipade diamanter, sign. BW. Kruunu Koru 1966. | 900 EUR |
215 | Björn Weckström, RING, 14K guld, "Siviang" zoisit, Lapponia 1975. | Återrop |
216 | Björn Weckström, RING, 14K guld, kopparmalm, "Guldsten" Lapponia 1970. | 380 EUR |
217 | Björn Weckström, MANCHETTKNAPPAR, 14K guld, diamanter tot. 0,10 ct, "Crust of Ice", Björn Weckström Lapponia 1989. | 380 EUR |
217A | Mauno Honkanen, ARMRING, silver, snökvarts, Mauno Honkanen, Tillander 1962. | 500 EUR |
218 | Björn Weckström, HALSSMYCKE, sterling silver, "Saturnian Sphere" Lapponia 1975. | 1 100 EUR |
219 | Björn Weckström, HÄNGSMYCKE, sterling silver, akryl, "Monolit" Lapponia 1974. | Återrop |
220 | Björn Weckström, HÄNGSMYCKE, sterling silver "Auriga", Lapponia 1977. | 280 EUR |
221 | Björn Weckström, HÄNGSMYCKE, sterling silver, "O2X" Lapponia 1972. | Återrop |
222 | Björn Weckström, HÄNGE/BROSCH, eldbrons, "International Arms Inc" Lapponia 1971. | 220 EUR |
223 | Björn Weckström, ARMBAND, eldbrons, "Maginot" Lapponia 1971. | 450 EUR |
224 | Björn Weckström, RING, eld brons, "Isotta Frascini" Lapponia 1971. | 340 EUR |
225 | Björn Weckström, RING, sterling silver, akryl, "Creature´s Eye" Lapponia 1974. | 380 EUR |
226 | Björn Weckström, RING, sterling silver, akryl, "Jaaras hjälm" Lapponia 1972. | 395 EUR |
227 | Björn Weckström, RING, sterling silver "At the Gate of Eternity" Lapponia 1971. | Återrop |
228 | Kalevala Koru, HALIKON KÄÄTY, HALSSMYCKE, ARMBAND OCH ÖRHÄNGEN, 18 K guld, Helsingfors 1968. | Återrop |
229 | Mauno Honkanen, ARMRING, 916 silver, kalcedon A. Tillander 1962. | 320 EUR |
230 | Juhani Linnovaara, RING, sterling silver, svart emalj, Lapponia 1974. | 180 EUR |
231 | Juhani Linnovaara, ARMBAND, sterling silver, emalj, Lapponia 1975. | 550 EUR |
232 | Juhani Linnovaara, HALSSMYCKE, 18K glud, spektrolit, "Schertzo" Lapponia 1980. | 1 400 EUR |
233 | Liisa Vitali, HALSSMYCKE, ARMBAND OCH ÖRHÄNGEN, 14K guld, N. Westerback 1970, 1971. | 720 EUR |
234 | Elis Kauppi, HÄNGSMYCKE, 14K guld, Kupittaan Kulta 1970. | 700 EUR |
235 | Eero Rislakki, HÄNGSMYCKE, 14K guld, rökkvarts, N. Westerback 1962. Sign. ER. | Återrop |
236 | Elis Kauppi, HÄNGSMYCKE, 14K gold, rutile quartz, Kupittaan Kulta 1960/70-tal. | Återrop |
237 | Elis Kauppi, RING SAMT ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,15 ct, Kupittaan Kulta, finska exportstämplar. | 500 EUR |
238 | Elis Kauppi, RING, 18K guld, briljantslipade diamanter totalt 0,55 ct, Kupittaan Kulta 1984. | Återrop |
239 | Elis Kauppi, RING, 14K guld, bergskristall, Kupittaan Kulta 1973. | 400 EUR |
240 | Elis Kauppi, RING, 14K guld, ametist, finska exportstämplar. 1970-tal. | 400 EUR |
241 | Elis Kauppi, RING, 14K guld, diamant 0,10 ct, Kupittaan Kulta 1963. Vikt 4,9 g. | 360 EUR |
242 | Elis Kauppi, ÖRHÄNGEN, 14K guld, Kupittaan Kulta. Ej stämplade. | 400 EUR |
243 | Elis Kauppi, HALSSMYCKE, sterling silver, Kupittaan Kulta, finska exportstämplar. | Återrop |
244 | Elis Kauppi, HALSSMYCKE, sterling silver, Kupittaan Kulta, svenska kontrollstämplar. | 280 EUR |
245 | Elis Kauppi, ARMRING, HÄNGE, RING, sterling silver, korall, Kupittaan Kulta. Finska extortstämplar. | 360 EUR |
246 | Jorma Laine, ARMSMYCKE, silver, Turun Hopea 1973. | Återrop |
247 | Nanny Still, HALSBAND, sterling silver och titan, Kultakeskus 1976. | 340 EUR |
248 | Jorma Laine, RING, silver, Turun Hopea 1973. | 250 EUR |
249 | Elis Kauppi, ARMRING, sterling silver, cabochonslipad ametist, Kupittaan Kulta 1959. | Återrop |
250 | Elis Kauppi, ARMSMYCKE, sterling silver, Kupittaan Kulta, finsk exportstämpel. | 280 EUR |
251 | Juhani Linnovaara, "CONEY ISLAND". | 650 EUR |
252 | Max Salmi, "DÖENDE TRÄD". | 960 EUR |
253 | Juhani Linnovaara, "VÄGEN". | 1 000 EUR |
254 | Christina Snellman, "KALLOR OCH IRISAR". | 2 400 EUR |
255 | Anita Snellman, "VÅRBORDET". | 3 500 EUR |
256 | Rafael Wardi, STILLEBEN I GULT. | 4 000 EUR |
257 | Mauri Favén, "TRÄDENS SKUGGOR PÅ GRÄSET". | 700 EUR |
258 | Juhani Linnovaara, "AMAZON". | 1 100 EUR |
259 | Lars-Gunnar Nordström, KOMPOSITION. | Återrop |
260 | Lars-Gunnar Nordström, SVARTVIT KOMPOSITION. | Återrop |
261 | Juhani Linnovaara, "MÖTE VID DAMMEN". | 920 EUR |
262 | Jorma Hautala, "GESSAN". | Återrop |
263 | TARJA UNKARI, olja på duk, signerad och daterad 1985. | Återrop |
264 | Lauri Ahlgrén, "TELEGRAM FRÅN RYMDEN". | 4 700 EUR |
265 | Kristian Krokfors, BYKARTA. | 800 EUR |
266 | KRISTIAN KROKFORS, blandteknik på papper, signerad och daterad -84. | Återrop |
267 | Juhana Blomstedt, "PÅ VÄDRETS NÅD". | 1 300 EUR |
268 | AARNO SALOSMAA, olja på duk, uppfodrad på skiva, signerad -72. | Återrop |
269 | Sirkka-liisa Lonka, "MÄNNISKOR I CIRKEL". | Återrop |
270 | Reino Hietanen, STORM. | 600 EUR |
271 | Kimmo Kaivanto, "VARIANT MED SVART". | 1 800 EUR |
272 | Kristian Krokfors, ANDALUSISKA OLIVTRÄD. | Återrop |
273 | Jorma Hautala, "WING - REFLECTION". | Återrop |
274 | Leena Luostarinen, "L'ILE DE CYRCÉE". | 2 600 EUR |
275 | Kimmo Kaivanto, "SKÄRGÅRDEN". | Återrop |
276 | Jaakko Somersalo, STILLEBEN. | 380 EUR |
277 | Jaakko Somersalo, STILLEBEN MED FRUKT. | 660 EUR |
278 | Sam Vanni, KOMPOSITION. | 3 000 EUR |
279 | Göran Augustson, "AJAX". | 460 EUR |
280 | Lauri Ahlgrén, "MÖRK SOL II". | 5 200 EUR |
281 | Jorma Hautala, "UKIJO-E II". | 720 EUR |
282 | Jorma Hautala, "UKIJO-E I". | 720 EUR |
283 | Matti Kujasalo, SVART-VIT KOMPOSITION. | 1 700 EUR |
284 | Juhana Blomstedt, "KOREOGRAFISKA UPPGIFTER FÖR HUVUDEN OCH HÄNDER". | 2 000 EUR |
285 | Göran Augustson, KORSSTUDIE. | 10 000 EUR |
286 | Eino Ruutsalo, "ANTIVÄXT". | 1 100 EUR |
287 | Per Stenius, STILLEBEN. | 2 800 EUR |
288 | Eva Cederström, "SORG". | Återrop |
289 | Mauno Markkula, VINTERVÄDER. | 2 500 EUR |
290 | Tapani Raittila, HAMNVY. | 1 100 EUR |
291 | Max Salmi, "UTSKOTT". | 800 EUR |
292 | Heikki Tuomela, "KIRSTI". | 1 200 EUR |
293 | Anitra Lucander, STADSVY. | 3 200 EUR |
294 | EVA CEDERSTRÖM, olja på duk, signerad och daterad 1959. | Återrop |
295 | Kalevi Pyykönen, "DANS". | 800 EUR |
296 | Håkan Brunberg, PÅ STRANDEN. | Återrop |
297 | Tuulikki Pietilä, SPANSK VY. | 1 200 EUR |
298 | ILTA SORRO, olja på duk, signerad och daterad -74. | Återrop |
299 | Rafael Wardi, SAMMANKOMST. | Återrop |