Modern + Contemporary F166

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
38Timo Sarpaneva, KONSTGLAS.Sign. Timo Sarpaneva, Iittala -57.
88Tapio Wirkkala, VAS, 3118.
155Oiva Toikka, GLASSKULPTUR.Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö och en liten skada.
230SKRIVBORD. Design Ilmari Tapiovaara.Ej Keravan Puuteollisuus utan Asko 1938.
278Eliel Saarinen, STOLAR, 10 ST, OCH MATBORD.Bordets formgivare och tillverkare är osäker.
478SAMULI HEIMONEN, olja på skiva, signerad och daterad 2000.Olja på skiva.

Tillkomna föremål

Det finns inga tillkomna föremål.

Utdragna föremål

Nr.
471

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.