Mahognyfanerat, 1800-talets slut. För 24 personer. Bredd 137 cm. Två tilläggsskivor längd 192 cm och 191,5 cm. Längd med alla tilläggsskivor 516 cm.
Lätt slitage, smärre fuktskador, låsbrickor till skivorna saknas.