MANSPORTRÄTT.
Sign. 1872. sp. Olja på skiva, 86x71,5 cm.
Ur en finsk privatsamling.
The sitter is presumably Petr Aleksandrovich Valuev (1814-1890) who in 1872 was awarded a position of Minister of State-owned Property.
Vi tackar Dr. Elena Nesterova för all information rörande denna målning.