Bo Notini, golvlampa, Swedish Modern, Glössner & Co, Stockholm, 1940-tal.
Fot av mässing, ben av vitlackerad metall, för en ljuspunkt. Två skärmar av klarglas. Den inre skärmen frostad, den yttre med etsad dekor av kvinnor, signerad Glössner - Co Komp. Notini. Höjd 175 cm.
Ej funktionstestad. Nagg, varav ett par större. Ben med ett antal märken/smärre färgbortfall.